הוצאה לפועל ופשיטת רגל

הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשתו של חייב לבטל את חוב המזונות בו הוא חוייב במסגרת צו כינוס בהליך ...
לכתבה המלאה >
בעל העסק עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב בבקשה לבטל חוב של כ-800 אלף ₪ לעיריית בת ים וטען ...
לכתבה המלאה >

בעלי תפקידים בהוצאה לפועל

מערכת ההוצאה לפועל היא מורכבת וסבוכה, מערכת אשר מורכבת מבעלי תפקידים שונים שלהם סמכויות שונות, חלקן שיפוטיות ודומות במהותן לסמכויות של בתי המשפט, וחלקן מנהליות ביצועיות. במאמר הבא נגיש סקירה של בעלי התפקידים במערכת ההוצאה לפועל שכדאי וחשוב להכיר

פורסם ב: 10:55 | 23.01.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
בעלי תפקידים בהוצאה לפועל

רשם ההוצאה לפועל

לתפקיד הרשם יכול להתמנות אזרח ישראלי הכשיר לכהן כשופט של בית משפט שלום. רשם ההוצאה לפועל הוא בעל התפקיד הבכיר ביותר בלשכת ההוצאה לפועל, ובידיו מסורות גם סמכויות מנהליות וגם סמכויות שיפוטיות. עיקר סמכויותיו של רשם ההוצאה לפועל הן מנהליות, ותפקידו הוא למלא אחר פסק הדין שנתן בית המשפט ככתבו וכלשונו, ואין הוא רשאי להרהר אחר צדקת המעשה השיפוטי (כך בע״א 347/71).

יחד עם זאת, בידי רשם ההוצאה לפועל מסורות גם סמכויות שיפוטיות, ולכן מינוי של רשם הוצאה לפועל נעשה בדומה למינוי שופטים, כלומר על ידי שר המשפטים, ולפי בחירה של הוועדה לבחירת רשמי הוצאה לפועל. כהונתו של הרשם תבוא לסיום בכמה מצבים: בצאתו לקבצה, בהתפטרותו, על פי החלטת הוועדה לבחירת רשמי הוצאה לפועל, ועל פי החלטת בית הדין למשמעת.

על הדיונים בפני רשם ההוצאה לפועל יחולו אותם כללים החלים על דיונים הנערכים בפני רשם בית משפט. כך למשל, הדיונים יתקיימו באופן פומבי ותוך ניהול פרוטוקול, כאשר הרשם מוסמך גם לצוות על הרחקת אדם המפריע לדיון, ולדון במסגרת סמכותו הנגררת בעניינים המצויים בסמכותה של ערכאה אחרת. כמו כן, על רשם ההוצאה לפועל חלים דיני פסלות שופט, אולם בשונה מבקשה לפסילת שופט בהליך אזרחי ופלילי, שם ערעור על החלטת השופט מוגשת לבית המשפט העליון, כאן, על החלטת הרשם בדבר פסלותו מגישים ערעור לבית משפט השלום.

מעל רשם ההוצאה לפועל נמצא הממונה על רשמי ההוצאה לפועל. לתפקיד יכול להתמנות אזרח ישראלי הכשיר לכהן כשופט בית משפט מחוזי, שיש לו ניסיון וידע מקצועי בתחום ההוצאה לפועל. התפקיד כולל אחראיות מקצועית על כלל רשמי ההוצאה לפועל.

 

מנהל לשכת ההוצאה לפועל

תחת רשם ההוצאה לפועל נמצא מנהל לשכת ההוצאה לפועל, שהוא בעצם מנהל הלשכה ובעל תפקיד ביצועי בעיקרו, כך שעליו לבצע את הצווים וההוראות של רשם ההוצאה לפועל. מנהל הלשכה אמנם ממונה לתפקידו על ידי שר המשפטים, אולם תפקידו הוא לעמוד בראש הצוות המנהלי ובניגוד לרשם ההוצאה לפועל, אין בידיו כל סמכות שיפוטית.

מנהל הלשכה רשאי להאציל מסמכויותיו הביצועיות לאנשים שונים בלשכת ההוצאה לפועל, דוגמת פקיד של בית המשפט, אדם שבידיו אישור לכך מאת ועדת אישורים שמונתה, או עורך דין או מתמחה (גם אם אין בידם אישור כזה). מי שהוטל עליו תפקיד ביצועי בהוצאה לפועל כאמור, חייב לבצעו באופן אישי, ואין הוא רשאי להטיל את ביצועו על אדם אחר, אלא רק להסתייע באנשים מתאימים לביצוע התפקיד. כמו כן, בעל תפקיד כזה שהגיע אליו מידע על חייב או על זוכה במסגרת הליכי הוצאה לפועל, חלה עליו חובת סודיות והוא לא יעשה כל שימוש במידע או יגלה אותו לאחר, אלא לצורך ביצוע התפקיד ובמידה הנדרשת.

חשוב לדעת, כי מנהל הלשכה הוא למעשה הדמות המוכרת לנו מסיפורי הוצאה לפועל, זו שבכוחה להגיע לביתם של אנשים ולבצע פעולות. סעיף 79 לחוק ההוצאה לפועל תשכ"ז-1967 קובע, כי לשם ביצועם של הליכים וצווים רשאי מנהל הלשכה להיכנס לחצרים של החייב, ואף רשאי בשעת הצורך להשתמש בכוח סביר ולקבל לשם כך עזרה מתאימה מהמשטרה.

מעל מנהל הלשכה נמצא מנהל מערכת ההוצאה לפועל, הממונה על ידי שר המשפטים ואחראי בפניו על מערך ההוצאה לפועל. למנהל מערכת ההוצאה לפועל יש את כל הסמכויות שנתונות למנהל לשכת הוצאה לפועל.

 

חוקרי ההוצאה לפועל

אלו ממונים על ידי שר המשפטים, ועליהם להיות עורכי דין או רואי חשבון בישראל, שקיבלו הכשרה מתאימה והנם בעלי ניסיון של 5 שנים. חוקר ההוצאה לפועל רשאי לבדוק את יכולתו הכלכלית של החייב, בין אם על יסוד עיון בבקשת החייב עצמו לפריסת תשלומים מסוימת, ובין אם באמצעות הזמנת החייב להתייצב לבדיקה. בדיקה כזו תתקיים בדלתיים סגורות וינוהל בה פרוטוקול.

על חוקר ההוצאה לפועל לפעול מטעם רשם ההוצאה לפועל ובהתאם להוראותיו, וכמו כן עליו להגיש לרשם דין וחשבון על תוצאות הבדיקה שערך, בתוך 5 ימים מסוים הבדיקה.

חשוב לדעת, כי חייב הרואה עצמו נפגע מהבדיקה שערך חוקר ההוצאה לפועל, מהדו״ח שהוציא או מכל פעולה אחרת שביצע, רשאי לבקש להתייצב בפני רשם ההוצאה לפועל לשם חקירת יכולת.

לסיכום, מערכת ההוצאה לפועל היא סבוכה ומורכבת, ועל אף שהרבה מהציבור כלל לא בקיא בה, מדובר במערכת בעלת סמכויות ביצועיות ושיפוטיות בעלות השלכות משמעותיות על חיינו בתחומים רבים. מכאן הצורך בפנייה לעורך דין מקצועי, בקיא ומנוסה המתמחה בהוצאה לפועל, בכל התנהלות מול מערכת ההוצאה לפועל, על מנת שיגן על זכויותיכם.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

עו"ד ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

עו"ד אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

עו"ד אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד
back --> -->