הוצאה לפועל ופשיטת רגל

הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשתו של חייב לבטל את חוב המזונות בו הוא חוייב במסגרת צו כינוס בהליך ...
לכתבה המלאה >
בעל העסק עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב בבקשה לבטל חוב של כ-800 אלף ₪ לעיריית בת ים וטען ...
לכתבה המלאה >

הליכי הפטר בפשיטת רגל

הפטר הוא פטור שניתן לחייב שהוכרז פושט רגל מכל חובותיו, בנסיבות מסוימות. מוסד ההפטר מיועד לאותם חייבים שבתום לב נקלעו לחובות משמעותיים, ומבקשים לפתוח דף חדש בחייהם. על הליך הבקשה לצו הפטר, ואופן בחינתה על ידי בית המשפט – במאמר הבא

פורסם ב: 14:40 | 23.01.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
הליכי הפטר בפשיטת רגל

בקשת פושט רגל להפטר

חייב שהוכרז כפושט רגל, יכול לבקש מבית המשפט הפטר בכל עת לאחר הכרזתו ככזה. לאחר שהוגשה בקשה, נקבע מועד לדיון בבית המשפט, ונשלחת על כך הודעה לכל מי שהגיש תביעת חוב כלפי החייב, ולכל מי שמצוין כנושה בתיק של החייב. במידה ונושה מתנגד להפטר, עליו להגיש את התנגדותו לבית המשפט 3 ימים לפני מועד הדיון.

חשוב להבין, שעל פניו נראה כי נושים תמיד יעדיפו להגיש התנגדות, שהרי האלטרנטיבה היא לוותר על חוב שמגיע להם. יחד עם זאת, לעתים אותם נושים מבינים שמצבו הכלכלי של החייב לעולם לא יאפשר לו להשיב את החוב במלואו, ולכן מעדיפים להגיע לפשרה מסוימת, לדוגמא בצורה של הסכמה להפטר לאחר שישולם סכום מסוים מתוך החוב.

כמו כן, קיימים מקרים שבהם הבקשה להפטר תוגש על ידי כונס הנכסים הרשמי, ולא על ידי החייב פושט הרגל עצמו. במצב כזה, בית המשפט רשאי להיעתר לבקשה אם הוא סבור כי אין בהמשך ניהול הליכי פשיטת הרגל כדי להביא תועלת לנושים. באותו הקשר, חשוב לציין כי בית המשפט רשאי לתת צו הפטר לחייב כבר מיד לאחר הכרזתו כפושט רגל, אם הוא סבור שניהול הליכים לא יביא תועלת לנושים.

הדיון בבקשה להפטר

כאשר בית המשפט דן בבקשה של פושט רגל להפטר, הוא רשאי לתשאל בעלי תפקיד ולהתחשב במגוון שיקולים. כך למשל, הוא רשאי לשמוע את כונס הנכסים הרשמי ולקבל תסקיר מידיו, רשאי לתשאל את נושיו של החייב, ורשאי כמובן להציג לחייב שאלות ולקבל ראיות.

במסגרת שיקוליו, מעניק בית המשפט חשיבות רבה להתנהגותו של החייב בניהול עסקיו שהביאו אותו למעמד של פושט רגל, כמו גם להתנהגותו במסגרת הליכי פשיטת הרגל. כך למשל, חייב שבמהלך ההליכים הורשע בעבירה הנוגעת לפשיטת רגל, או העביר נכסים במרמה על מנת להתחמק מנושים, בית המשפט עשוי לסרב לתת לו צו הפטר.

לאחר שבית המשפט דן בבקשה להפטר, בוחן את הראיות ואת דברי הצדדים, הוא רשאי לקבל אחת מכמה החלטות. בתום הדיון, רשאי בית המשפט להורות על מתן צו הפטר, ורשאי הוא גם להתלות את ההפטר לתקופה מסוימת, או להתנות את ההפטר בתנאים (לדוגמא בכפוף לתשלום חלק יחסי מהחוב, או בכפוף לתשלומים לתקופה מסוימת).

קבלת צו הפטר

צו הפטר שניתן לפושט רגל, למעשה פוטר אותו מכל חוב בר תביעה, למעט סוגים מסוימים של חובות, כמו לדוגמא חוב המגיע למדינה בשל קנס, חוב שנוצר במרמה, או חוב לפי פסק דין בתביעה למזונות.

לצד קבלת צו ההפטר, רשאי בית המשפט להעניק לפושט רגל תעודה המעידה שפשיטת הרגל באה עקב כשל שאין עמו התנהגות רעה מצד החייב. המטרה היא לאפשר לאותו חייב שנקלע לחובותיו בתום לב, לפתוח דף חדש בחייו, ולנקות את שמו. גם כאשר מחליט בית המשפט שלא ליתן תעודה כזאת, יש לחייב זכות לערער על ההחלטה לבית משפט בערכאה גבוהה יותר.

לסיום, חשוב לדעת כי בית המשפט רשאי לעיין בצו ההפטר מחדש, לערוך בו שינויים ואף לבטלו. כך גם במצב שבו ניתן צו הפטר אשר הותנה בתנאים, בית המשפט רשאי לשנות את האמור בצו, כאשר עברו שנתיים מיום מתן צו ההפטר, ופושט הרגל שכנע את בית המשפט כי אין סיכוי סביר שיוכל למלא אחר האמור בצו.

 

לסיכום, קבלת צו הפטר היא משימה לא פשוטה, הכרוכה בתשאולים, הבאת ראיות, והוכחה של התנהגות בתום לב מצד החייב. כל זאת, בתהליך ארוך, וברוב המקרים תהליך שנתקל בקשיים לאור התנגדות נושים. מכאן החשיבות שבפנייה לעורך דין מקצועי ומנוסה, בכל מצב הדורש התנהלות מול הרשויות ובית המשפט בנושא פשיטת רגל ומתן צו הפטר.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

עו"ד אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

עו"ד ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

עו"ד אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד
back --> -->