הוצאה לפועל ופשיטת רגל

הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשתו של חייב לבטל את חוב המזונות בו הוא חוייב במסגרת צו כינוס בהליך ...
לכתבה המלאה >
בעל העסק עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב בבקשה לבטל חוב של כ-800 אלף ₪ לעיריית בת ים וטען ...
לכתבה המלאה >

המסלולים השונים בהוצאה לפועל

חוק ההוצאה לפועל קובע כי בישראל, בכל מחוז תוקם לפחות לשכת הוצאה לפועל אחת, שיהיו בה רשם ומנהל לשכה. למוסד ההוצאה לפועל סמכויות רבות, בעלי תפקידים שונים, וסוגי הליכים מורכבים ורבים, עליהם ניתן ללמוד במאמר הבא

פורסם ב: 11:05 | 23.01.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
המסלולים השונים בהוצאה לפועל

פתיחת הליכי הוצאה לפועל בידי הזוכה

זוכה הוא אדם המחזיק בזכות מכוח פסק דין, שטר או צ׳ק, ומחליט לפתוח בהליכי הוצאה לפועל כנגד האדם שחייב לו. הפתיחה בהליכים נעשית לרוב בדרך של הגשת בקשה לביצוע פסק הדין שניתן לזכותו, בכל לשכת הוצאה לפועל שיבחר. חשוב לדעת, כי הזוכה רשאי לעשות כן רק בחלוף 30 ימים מהיום שבו ניתן פסק הדין, במטרה לאפשר לחייב תקופה לפירעון החוב בטרם יינקטו נגדו הליכים בהוצאה לפועל.

לכלל האמור יש חריגים, כך שלא נדרש להמתין 30 ימים בכל מצב שבית המשפט קבע תקופה אחרת, ובפרט כאשר מדובר בבקשה לביצוע פסק דין לפינוי מושכר, אותה ניתן להגיש כבר בתום 15 ימים, ובקשה לביצוע פסק דין למזונות, אותה ניתן להגיש באופן מיידי.

קיימים כמה סוגים של מסלולי ביצוע בהוצאה לפועל:

המסלול המקוצר: מדובר בהוצאה לפועל של חובות בסכום של עד 25,000 ש״ח בלבד בתנאים מסוימים, כאשר כל הפעולות הנדרשות לצורך גביית החוב נעשות על ידי רשם ההוצאה לפועל ומיוזמתו, כלומר המסלול הוא ״אקטיבי״ והזוכה עצמו לא נדרש לפעול. יש לזכור, כי במסגרת המסלול המקוצר, האמצעים שניתן לנקוט כנגד החייב הם מוגבלים, וניתן לנקוט נגדו רק באמצעי של עיקול כספים ועיקול כלי רכב השייכים לו.

ביצוע משכון ומשכנתא: כאשר אין ביכולתו של החייב לפרוע חוב בגין משכון או משכנתא, רשאי הזוכה להגיש בקשה לביצועם בהליכי הוצאה לפועל והבקשה תבצע כשם שמבצעים פסק דין. חשוב לדעת, כי כאשר מדובר בדירת מגורים, נקבעו בחוק כללים סוציאליים שנועדו להקל על החייבים בתשלום ההלוואה שלקחו. כך למשל, בקשה למימוש משכנתא על דירת מגורים תוגש רק לאחר צבירה של לפחות שישה חודשים שבהם לא בוצע תשלום, ועל החוב שבפיגור בלבד (כלומר לא תוגש בקשה על מלוא חוב ההלוואה). כמו כן, בטרם מכירת הדירה קיימת חובה לספק לחייב ״סידור חלוף״ בדמות אחרת או כסף לשכירת דירה, למינימום של 18 חודשים.

ביצוע תביעה על סכום קצוב: בהתקיים תנאים מסוימים, תובע רשאי להגיש תביעה על סכום של עד 75,000 ש״ח ישירות ללשכת ההוצאה לפועל, במקום להגישה לבית המשפט, בכפוף לכך ששלח לנתבע התראה הנותנת לו ארכה בת 30 ימים לשלם את החוב הפסוק. החייב רשאי בנקודה זו להגיש התנגדות לביצוע תביעה על סכום קצוב, אז יעכב רשם ההוצאה לפועל את ההליכים ויעביר את הבקשה יחד עם ההתנגדות לבית המשפט המוסמך. אם ההתנגדות נתקבלה, ימשיך הדיון בבית המשפט כתביעה רגילה בסדר דין מקוצר, אם ההתנגדות נדחתה, יחזור התיק להוצאה לפועל להמשך ביצוע.

לעניין זה יש לציין גם את ההליך של ביצוע שטר, כך שאדם שבידיו שטר או צ׳ק שלא נפרעו, רשאי לפנות להליכי הוצאה לפועל על מנת לממש את השטר או הצ׳ק, כאילו היו פסק דין (כלומר ישירות להוצאה לפועל, בדומה לתביעה על סכום קצוב). כמו כן, גם כאן מתאפשר הליך של הגשת התנגדות והעברת התיק לבית המשפט, כאשר הליך ההתנגדות הוא ייחודי לביצוע שטר ולביצוע תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל, ולא ניתן להגיש התנגדנות לבקשה לביצוע פסק דין או לבקשה לביצוע משכנתא.

מסלול המזונות: מדובר במסלול הדומה במהותו למסלול המקוצר, ושנועד לביצועם של פסקי דין למזונות. בדומה למסלול המקוצר, גם מסלול המזונות הוא מסלול רשות המאופיין בהיותו ״אקטיבי״, כך שהזוכה אינו נדרש לבצע פעולות נוספות לאחר פתיחת התיק, אלא רשם ההוצאה לפועל נוקט בהליכים הנדרשים מיוזמתו. יחד עם זאת, כאשר פסק הדין למזונות ניתן לטובת המוסד לביטוח לאומי, והוא הזוכה בתיק, מסלול המזונות הופך למסלול חובה.

לסיכום, מערכת ההוצאה לפועל היא מורכבת וסבוכה, וכוללת הליכים רבים ומסלולים אפשריים שונים. מכאן החשיבות שבפנייה לעורך דין מקצועי ומנוסה, הבקיא במערכת ההוצאה לפועל, שידע לשמור על זכויותייך באופן המיטבי.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

עו"ד אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

עו"ד אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

עו"ד אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד
back --> -->