הוצאה לפועל ופשיטת רגל

הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשתו של חייב לבטל את חוב המזונות בו הוא חוייב במסגרת צו כינוס בהליך ...
לכתבה המלאה >
בעל העסק עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב בבקשה לבטל חוב של כ-800 אלף ₪ לעיריית בת ים וטען ...
לכתבה המלאה >

מהי פשיטת רגל

הליך פשיטת רגל נוגע לנכסיו של אדם שאין לו סיכוי סביר לפרוע את חובותיו. הדבר נעשה על ידי איסוף נכסיו של החייב ומכירתם, על מנת שהתמורה תחולק בין הנושים של החייב במהירות האפשרית. מטרה נוספת לא נוגעת לנושים אלא לחייב עצמו, כך שבסוף ההליך יתאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו. על הליכי פשיטת רגל ואופן ביצועם – במאמר הבא

פורסם ב: 14:46 | 23.01.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
מהי פשיטת רגל

מהו מעשה פשיטת רגל

פקודת פשיטת הרגל מונה רשימה של מעשים או אירועים, שבהתקיימם נוצר מעשה פשיטת רגל. כך לדוגמא, כאשר החייב נותן מנכסיו מתנת מרמה, כאשר הוא מעביר או משעבד נכס מנכסיו באופן שנחשב ״העדפת מרמה״, או כאשר הוא יוצא מהארץ ונשאר בחו״ל בכוונה להתחמק מנושיו. כמו כן, מעשה פשיטת רגל יכול להתקיים כאשר עוקל נכס מנכסי החייב ונמכר בהליכי הוצאה לפועל על פי צו בית משפט, או כשהחייב עצמו הגיש לבית המשפט הצהרה שהוא שאינו מסוגל לשלם את חובותיו או כאשר הוא מגיש בקשה למתן צו כינוס.

מהו צו כינוס

כאשר עשה החייב ״מעשה פשיטת רגל״, ניתן להגיש נגדו בקשה למתן צו כינוס. זהו למעשה עיקר הליך פשיטת הרגל, והוא הכרחי על מנת להכריז על חייב כפושט רגל. מטרת הצו, כשמו, היא לכנס את נכסי החייב במטרה לחלקם בעתיד בין נושיו.

בקשה לצו כינוס יכולה להיות מוגשת ביוזמת החייב עצמו, או ביוזמת נושה של החייב. מרגע שהוגשה בקשה לבית המשפט, יכול הוא לפעול במספר דרכים – למנות את כונס הנכסים הרשמי להיות כונס זמני על נכסי החייב, ולעכב את ההליכים המשפטיים נגד החייב, במידה ומתנהלים כאלה (למשל תביעה שמתנהלת נגדו, או הליכי הוצאה לפועל).

לאחר מתן צו הכינוס, הופכות הפעולות האלה מרשות לחובה, כך שכונס הנכסים הרשמי ימונה להיות כונס זמני של נכסי החייב, וההליכים המשפטיים נגד החייב יעוכבו באופן אוטומטי. הטעם לכך הוא למנוע מנושה מסוים לקחת חלק מנכסיו של החייב, ובכך לפגוע בכינוס הנכסים ובהליכי הגבייה הקולקטיביים של כלל הנושים.

מה קורה בין מתן צו הכינוס ועד לדיון בבקשה לפשיטת רגל

אם וכאשר מחליט בית המשפט על מתן צו כינוס, בית המשפט יציין בהחלטתו גם את המועד לדיון בפשיטת הרגל, שייקבע לפחות שישה חודשים לאחר מתן צו הכינוס. המטרה היא לאפשר תקופת זמן סבירה לנושים של החייב, להגיש לכונס הנכסים הרשמי תביעה נגד החייב. תביעה כזאת נקראת תביעת חוב.

כך, במהלך ששת החודשים הללו מתנהלים בירורים וחקירות בעניין מצבו של החייב ונכסיו. החייב מצדו, נדרש להגיש לכונס הנכסים הרשמי דו״ח בדבר מצב עסקיו, וייתכן שאף תיערך לו חקירה פומבית בבית המשפט או בפני כונס הנכסים. הנושים מצדם, נדרשים לקיים אסיפת נושים שבה תידון השאלה אם ראוי שהחייב יוכרז כפושט רגל.

כונס הנכסים מצדו, נדרש לקיים חקירה מקיפה בדבר הכנסותיו, הוצאותיו ונכסיו של החייב, וזאת על מנת להכין חוות דעת שתוגש לבית המשפט, בתום תקופת הבירורים והחקירות.

הכרזת פשיטת רגל

בתום הליכי החקירה והבירור על ידי הכונס הרשמי, יתקיים דיון בפשיטת הרגל בפני בית המשפט, שרשאי להכריז על החייב כפושט רגל בשלוש סיטואציות אפשריות: כאשר הנושים החליטו באסיפתם שהחייב יוכרז כפושט רגל; כאשר הנושים לא קיבלו כל החלטה או לא נתכנסו; וכאשר לא אושרה הצעת פשרה בין הנושים לבין החייב תוך מועד שקבע בית המשפט.

משניתנה הכרזה על החייב כפושט רגל, נכסיו מוקנים לנאמן ולמעשה נתונים לחלוקה בין נושיו. בשלב הזה מתחילה עבודתו של הנאמן, שמחליף את כונס הנכסים הרשמי, ותפקידו לממש את נכסי החייב, להכריע בתביעות חוב בין החייב לנושים, ולחלק את מסת הנכסים בהתאם למעמד הנושים וסדר נשייתם.

סיום ההליכים

השלב האחרון בהליך פשיטת רגל הוא צו הפטר של פושט הרגל מחובותיו, שמשמעו פטירת החייב מכל חוב בר תביעה בפשיטת רגל, ומתן אפשרות לפתוח דף חדש בחייו. על הליך מתן צו הפטר ניתן ללמוד במאמר הבא 

חשוב לדעת כי פקודת פשיטת הרגל אינה חלה בכל מצב, אלא היא חלה על יחידים, עיזבונות ושותפויות. מכאן, שהיא לא חלה על תאגידים (ובתוך כך חברות, אגודות שיתופיות ועמותות), ואלו מטופלים בהליך מקביל לפשיטת רגל, הנקרא פירוק.

 

לסיכום, הליכי פשיטת רגל הם מורכבים וסבוכים, ומלווים לרוב בתחושות תסכול או חוסר אונים, שהרי זהו נושא רגיש הנוגע לכל נכסיו של פושט הרגל, וראוי שאותו אדם יזכה לייצוג מיטבי ולא יאלץ להתמודד עם הסיטואציה המורכבת לבדו. מכאן החשיבות שבפניה לעורך דין בקיא ומנוסה,המתמחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל, בכל שאלה או התנהלות מול הרשויות ובתי המשפט בסוגייה זו.

 

אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

עו"ד אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

עו"ד ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד
back --> -->