הוצאה לפועל ופשיטת רגל

הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשתו של חייב לבטל את חוב המזונות בו הוא חוייב במסגרת צו כינוס בהליך ...
לכתבה המלאה >
בעל העסק עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב בבקשה לבטל חוב של כ-800 אלף ₪ לעיריית בת ים וטען ...
לכתבה המלאה >

עורך דין לענייני הוצאה לפועל

מערכת ההוצאה לפועל בישראל היא מורכבת ומסועפת, וזרה לחלוטין לרובנו. לצד זאת, הסמכויות הנתונות למערכת ולרשם ההוצאה לפועל הן נרחבות ביותר ומשפיעות באופן ניכר על חייהם של אנשים, ומכאן החשיבות שבפניה לעורך דין לשם ייעוץ בתחום. על תפקידיו הייחודיים של עורך הדין לענייני הוצאה לפועל וחשיבותם – במאמר הבא

פורסם ב: 11:22 | 23.01.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
עורך דין לענייני הוצאה לפועל

מערכת ההוצאה לפועל בישראל היא מערכת מורכבת וסבוכה, ובדומה למערכת בתי המשפט, גם היא כוללת בעלי תפקידים שונים, ערכאות שונות ואפשרויות ערעור. חשוב להבין כבר עתה, כי תיקי הוצאה לפועל הנידונים במסגרת המערכת, הם זהים לתיקים הנידונים במערכת בתי המשפט, בכל הנוגע לסמכויות השיפוט של רשם ההוצאה לפועל.

כלומר, לתפקיד הרשם  יכול להתמנות אזרח ישראלי הכשיר לכהן כשופט של בית משפט שלום. מכאן, שדיון בפני רשם ההוצאה לפועל הוא במהותו זהה לדיון בפני בית משפט השלום, במובן שהרשם יכול להנפיק צווים, לתת החלטות ולהטיל סנקציות, ואלו יהיו מחייבים בדיוק כשם שהחלטות בית המשפט מחייבות.

מעל רשם ההוצאה לפועל יושב הממונה על רשמי ההוצאה לפועל, כשלתפקיד יכול להתמנות אזרח ישראלי הכשיר לכהן כשופט בית משפט מחוזי, ושיש לו ניסיון וידע מקצועי בתחום ההוצאה לפועל. לצד אלו חשוב להכיר גם את חוקרי ההוצאה לפועל, הממונים על ידי שר המשפטים, החוקרים מבצעים חקירות של תיקים ושל חייבים, והם בעלי סמכות לבדוק את יכולתו הכלכלית של החייב.

מכאן, ועל אף שמדובר במערכת שהיא חיצונית לבתי המשפט, חשוב להבין את חשיבותה ואת השפעתה הרבה על חיינו, ובתוך כך יש להבין את החשיבות שבפניה לעורך דין העוסק בתיקי הוצאה לפועל, במידה והנך נמצא או עשוי להימצא במערכת.

מערכת ההוצאה לפועל עבור רבים מאיתנו היא גורם זר ובמקרה הטוב לא יוצא לנו להיתקל בו במהלך חיינו. בשל כך, מבנה המערכת, סמכויותיה וההשלכות של החלטותיה נותרים נסתרים מעיני הציבור. תפקידו של עורך הדין הוא להיות בקיא בכללים החלים על מערכת ההוצאה לפועל ועל הדיונים המתנהלים בה, ולהגן על האינטרסים של לקוחו בצורה הטובה ביותר.

פערי הידע בין ״האזרח הקטן״ לבין מערכת ההוצאה לפועל הם עצומים. האזרח הפשוט עלול בקלות ללכת לאיבוד במערכת מבלי להתמצא בה, וההשלכות של כך יכולות להיות הרסניות, שהרי בסופו של דבר מדובר בביטחון הכלכלי של אדם, כשלעתים גם ביתו ורכושו נמצאים בסכנת עיקול.

על עורך הדין לענייני הוצאה לפועל לגשר על הפער הזה, לפרוש בפני לקוחו את המצב המשפטי, להסביר לו את החובה והאחריות המוטלות עליו בצורה שתהא מובנת לו, ולייצג אותו בחקירות ובדיונים מול המערכת. כשם שיש חשיבות רבה לפניה לעורך דין בהליכים משפטיים, כך זהה החשיבות שבפניה לעורך דין בהליכים של הוצאה לפועל.

למערכת ההוצאה לפועל יש סמכות ייחודית לאחר מתן פסק דין בבית המשפט. הכוונה היא שמרגע שבית המשפט נותן פסק דין, סמכותו פוקעת, ורשם ההוצאה לפועל הוא המוסמך לדון באופן שבו יבוצע פסק הדין. כך למשל, אם בית המשפט הטיל עיקול זמני על נכס, רשם ההוצאה לפועל הוא בעל הסמכות לדון באופן שבו יבוצע העיקול, כמו גם בתנאים להסרתו.

המשמעות היא שלרשם ההוצאה לפועל יש סמכויות רבות בעלות השלכות נרחבות, כשגם לאחר מתן פסק דין על ידי בית המשפט, יכול הרשם לקבוע מתווה להשבת החוב שיקל עם החייב ויאפשר לו להסדיר את חובו בכבוד. זהו תפקידו של עורך הדין – לסייע ללקוחו להציג למערכת את נסיבותיו, וללוות אותו במסלול לקביעת הסדר תשלום, ולעתים אף להגשת בקשה להפטר מכל חובותיו.

מכאן, במידה ונפתח נגדך תיק במערכת ההוצאה לפועל, לא כל שכן אם נפתחו כמה תיקים, מומלץ ורצוי לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה המתמחה בהוצאה לפועל,  על מנת להגן על זכויותיך.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

עו"ד אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

עו"ד אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד

עו"ד אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

אליהו מזרחי

משפחה וגירושין, דיני עבודה, הוצאה לפועל
לעמוד עו"ד

אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

אורי לונטר

מוריאנו לונטר עורכי דין
לעמוד עו"ד

ענבל ציפרוט

מתמחה בהוצאה לפועל, פש"ר ודיני משפחה
לעמוד עו"ד

אביגיל אבו

הוצאה לפועל ופשיטות רגל
לעמוד עו"ד
back --> -->