משפט אזרחי ומסחרי

הכתבות הנצפות באתר

בית משפט השלום בתל אביב יפו דחה את טענותיה של התובעת בגין חבות אישית של מנהליה של חברה אשר לא ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את בקשתה של חברת מי מוצרי נפט בע"מ למינוי מפרק זמני לאחר שקבע כי החברה ...
לכתבה המלאה >
בית משפט השלום בהרצליה דחה את תביעתה של חברת "סקס סטייל" לפיצוי בגין הפרת זכויות היוצרים שלה בסרטי פורנו אותם ...
לכתבה המלאה >
בית משפט השלום בתל אביב יפו דחה את תביעתה של עיריית תל אביב בגין חוב ארנונה כנגד בעל הנכס לאחר ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו החליט לדחות בקשה לאישור של תובענה ייצוגית הנוגעת לאי הצבת שלטי פרסום המורים על ...
לכתבה המלאה >
בית משפט השלום בתל אביב יפו קיבל את בקשתה של ההתאחדות הישראלית של הארגונים להגנת בעלי חיים, לצו מניעה זמני ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו הטיל על חברת "טבע" צו מניעה זמני המונע ממנה להשיק גרסה גנרית לתרופה המטפלת ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט העליון דחה ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו וקבע כי הכנסותיו של שחקן ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט העליון קיבל את בקשתה של עמותת פורום דו קיום בנגב לצו זמני המאפשר לה להמשיך ולהשתמש במקלט של ...
לכתבה המלאה >

תובענות ייצוגיות

בשנים האחרונות יחלה עלייה תלולה בכמות התובענות הייצוגיות שמוגשות לבתי המשפט ובהתאם לכך גם לכמות התובענות שמאושרות בסופו של דבר. כלי זה, נועד לטפל במקרים בהם נגרם עוול מסוים לציבור צרכנים שלם ומטרתו לאזן בין יחסי הכוחות שאינם שווים בין הגופים והתאגידים הגדולים לצרכן הקטן. ברוב המקרים, הצרכן הקטן ניזוק מהגופים הגדולים באופן שאינו מאפשר לו להגיש תביעה פרטנית אלא רק באמצעות התאגדות עם אחרים אשר ניזוקו גם כן. במאמר הקרוב נפרט אודות כלי זה אשר מוסדר בחוק תובענות ייצוגית

פורסם ב: 11:25 | 22.05.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
תובענות ייצוגיות

תובענה (תביעה) ייצוגית היא תביעה של אדם יחיד, שתובע בשל עילת תביעה אישית שעומדת לו, אך היא משותפת גם לציבור הרחב. התובענה למעשה מבוססת על מקרים בהם ישנם נפגעים רבים, אך לכל אחד מהם נגרם נזק קל ולכן לא כדאי לכל אחד מהנפגעים להגיש תביעה (עקב העלויות הגבוהות והטרחה הכרוכים בכך). את התביעה הייצוגית יכול להגיש כל מי שקמה לו עילת תביעה אישית המשותפת לציבור הרחב ובדרך כלל מדובר בנושאים צרכניים כמו הטעייה במחיר, הטעייה לגבי איכות המוצר שנמכר או נושאים הקשורים לאיכות הסביבה, ביטוח ובנקאות.


התובענה הייצוגית נועדה לפתור את כשל השוק בו נגרם נזק רב, אך הוא מתפזר על פני מספר רב של נפגעים. על מנת להתגבר על קושיי זה, התובענה הייצוגית מאפשרת לאזרח בודד לתבוע בשם קבוצת תובעים פוטנציאליים. הגשת תובענה כזו היא רבת משמעות ומשקל, שכן על אף שהנזק שנגרם לכל אחד מהנפגעים הינו קטן יחסית, במצטבר מדובר בסכומים גבוהים. התובענה הייצוגית היא למעשה מכשיר צרכני אפקטיבי שנועד לאזן בין הכוחות הלא שוויוניים של האזרח הקטן הניצב אל מול גופי הענק.


אישור תובענה כתובענה ייצוגית

על פי חוק תובענות ייצוגיות תשס"ו-2006, תובענה ייצוגית מוגשת לבית המשפט כמו כל תובענה רגילה אחרת, אולם התובענה הייצוגית נבדלת מכל שאר התובענות בכך שראשית על התובע להגיש גם בקשה לאישור התובענה כייצוגית, לקבל את אישורו של בית המשפט ולנהלה כתביעה ייצוגית. רק לאחר שהתובענה מאושרת התובענה תהפוך לייצוגית והתובע לתובע ייצוגי.

כדי שבית המשפט יאשר תובענה כתובענה ייצוגית, התובע צריך לעמוד במספר תנאים ובדיקות של בית המשפט: ראשית עליו להראות שקיימת לו עילת תביעה אישית, בנוסף עליו להראות שהעילה מבוססת- כלומר האם יש לו סיכוי לזכות במשפט. מעבר לכך, בית המשפט צריך להשתכנע כי עילת תביעה של התובע משותפת לקבוצה גדולה של תובעים. כמו כן, בית המשפט יבדוק אם התובע הוא תם לב ולא תובע אשר רודף פרסום ומשתמש בכלי הזה בכדי להשיגו, או תובע שכל מטרתו היא לנקום בגוף אותו הוא תובע. בית המשפט יוסיף ויבדוק שהסעד אשר נתבע משותף לכל הקבוצה ושסכום התביעה הוא מידתי ואינו מופרז.


במקרים רבים אישורה של התביעה כתובענה ייצוגית מביא לפשרה בין התובע הייצוגי לנתבע בחסות בית המשפט. וזו אחת הסיבות לכך שיש דרישה לאשר את התובענה על ידי בית המשפט.

 

הסעדים

בתובענה ייצוגית יכול התובע לבקש סעד המחייב את הנתבע כלפי קבוצה מוגדרת של אנשים, שהוחלט כי התובע ראוי לייצגם ומדובר בסעד אחיד ומשותף לכל התובעים הפוטנציאליים כמו: צו מניעה, החזר כספי, או פיצוי.

כאשר תובענה ייצוגית מתקבלת, ייקבע בפסק הדין הדרך שבה הנתבע יתקן את המעוות. בדרך כלל באמצעות מנגנון בפיקוח התובע הייצוגי או בית המשפט, וזאת על מנת שכל בני הקבוצה הייצוגיים יקבלו את המגיע להם מכוח התובענה אף שלא היו צד לתובענה לא השתתפו בהליכים כלל. למעשה פסק דין בתובענה ייצוגית מחייב את כל חברי קבוצת התובעים המיוצגים ויוצר כלפיהם מעשה בית דין, במובן זה שאף אחד מהתובעים הפוטנציאליים אל אף שלא היו צד בתובענה ולא השתתפו בה, לא יוכל להגיש תביעה נפרדת בגין אותה עילת תביעה.

 

פיצוי לתובע הייצוג

במידה ובית המשפט אישר את התובענה הייצוגית, בית המשפט יקבע פיצוי מיוחד לתובע הייצוגי שהוא אותו אדם שהחל למעשה בהליך התביעה. הפיצוי ייפסק לו בשל מאמציו בניהול התביעה הייצוגית. כמו כן בית המשפט יפסוק שכר טרחה לעורכי הדין המייצגים את אותו תובע ייצוגי, וזאת על פי היקף התביעה הייצוגית שהתקבלה ביחס לקבוצה ונסיבות הניהול שלה.

 

לסיכום

תובענה ייצוגית היא מכשיר המשמש לתיקון נזק רב אשר התפזר בין נפגעים רבים והיא מאפשרת לתובע יחיד לתבוע את המגיע לו בשם קבוצה גדולה של נפגעים. התובענה הייצוגית מאזנת את הפערים הגדולים שבין האדם הקטן לגופים והתאגידים הגדולים. אחד המאפיינים הבולטים ביותר בתובענות ייצוגיות הוא העובדה שהתובענה דורשת את אישורו של בית המשפט תחילה ורק משאושרה ניתן להתחיל ולבדוק לעומק האם העוול שנוצר דורש פיצוי. במידה ואדם מרגיש כי הוא סבל מעוול מסוים אשר משותף לקבוצה של אנשים עליו לפנות לעורך דין מהתחום האזרחי אשר מתמחה בתובענות ייצוגיות.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

אושרית פחימה דרורי

נזקי גוף בתחום הסרת השיער ורשלנות רפואית
לעמוד עו"ד

ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

אורן בנימינוב

לעמוד עו"ד

אורלי קורוליה חגאג

משפחה, משקים חקלאיים, הוצל
לעמוד עו"ד

שירה ברק

לעמוד עו"ד

אלי שמעוני

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

עופר רוזנבלום

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

לירן דדו

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד
back --> -->