תעבורה

ג'ני חבשי
צור קשר עם
ג'ני חבשי

הכתבות הנצפות באתר

ארבעה דוחות מהירות שונים באותו הכביש הובילו את הנהג להיות מואשם בארבע עבירות שונות של מהירות מופרזת. במידה והיה מורשע ...
לכתבה המלאה >

נהיגה תחת השפעת סמים

לאור העבודה שהשימוש בסמים ובעיקר סמים מסוג קאנביס הפך לנפוץ ומקובל יותר בשנים האחרונות רבים נוהגים לעלות על ההגה כשהם תחת השפעת הסם. עם זאת, רבים אינם יודעים שנהיגה תחת השפעת סמים עדיין נחשבת לעבירת תעבורה חמורה ביותר בעיני רשויות האכיפה והשפיטה והיא עלולה אף להסתיים בהרשעה פלילית והטלת עונשים חמורים אף יותר מעבירת הנהיגה בשכרות. על עבירת הנהיגה תחת השפעת סמים, מאפייניה והעונשים המוטלים בגינה במאמר הבא.

פורסם ב: 14:53 | 16.05.2019
כותב המאמר: עו"ד ג'ני חבשי
נהיגה תחת השפעת סמים

בניגוד לשימוש באלכוהול אשר מותר ברמות מסוימות בזמן נהיגה וללא הגבלה כלשהי שלא בנהיגה, האיסור על שימוש בסמים הוא איסור מוחלט, קל וחומר בזמן נהיגה ובכל כמות שהיא. כמו כן, ועל פי פקודת התעבורה (נוסח חדש) על נהג שנמצאו אצלו שרידי סמים חלה חזקה כי הוא נוהג תחת השפעת סמים, ומרגע שהחזקה חלה הרי שעל הנהג עצמו להפריכה. הפקודה כאמור מתייחסת לכל סוגי הסמים, אך לאור התגברות התופעה של שימוש בסמים המוגדרים "קלים" כמו קאנביס וחשיש אצל אנשים נורמטיבים מרבית מהפסיקה בנושא מתייחסת לסמים מסוג זה.


בכל הנוגע לנהגים המחזיקים ברישיון לקאנביס רפואי, על פי נוהל שנקבע במשרד הבריאות ניתן לנהוג רק בחלוף כ-6 שעות מהשימוש במריחואנה הרפואית וזאת מכיוון שהשפעתה פוחתת רק כעבור מספר שעות.


מאפייני העבירה

אחד הדברים המעניינים ביותר בכל הנוגע לעבירת הנהיגה תחת השפעת סמים הוא שלא ייחדו לעבירה זו סעיף מיוחד בחוק העונשין או בפקודת התעבורה. על פי סעיף 64 ב(א) לפקודה "שיכור" נחשב גם אדם שבגופו מצוי "סם מסוכן" או תוצרי חילוף של סם מסוכן. למעשה נהיגה תחת השפעת סמים חוסה תחת סעיף סל הכולל בתוכו גם את עבירת הנהיגה תחת השפעת אלכוהול.
לצורך הוכחת היסוד העובדתי של העבירה, עולה הצורך להוכיח כי אכן הנהג נהג תחת השפעת סמים האסורים על פי פקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג-1973. ולשם כך על הנהג לעבור בדיקה המוכיחה שישנם שרידי סם בגופו.


בדיקה לאיתור סמים

בדיקה לאיתור סמים בגופו של הנהג מתבצעת בשתי דרכים, הבדיקה הנפוצה יוצר הינה בדיקת שתן והבדיקה השניה היא בדיקת דם. בניגוד לבדיקת אלכוהול במסגרתה יכול השוטר לבקש מכל נהג להיבדק וזאת גם ללא סיבה אן הנמקה, בבדיקה לאיתור סמים המצב הוא שונה. כדי לקחת דגימת שתן או דגימת דם על השוטר להוכיח קיומו של "חשד סביר" לביצוע עבירת סמים מצידו של הנהג החשוד. על השוטר להוכיח כי בטרם דרישתו לנטול בדיקה מהחשוד היה קיים בליבו חשד כי הנהג אכן עבר עבירת סמים, לשאלת קיומו של החשד הסביר ישנה משמעות גדולה שכן בדיקה שנעשתה ללא יסוד סביר לחשד היא בדיקה שנעשתה בחוסר סמכות והיא עלולה להוביל לפסילת הבדיקה וזיכוי הנהג מכל אשמה.


נהג אשר נמצאו בבדיקות השתן או הדם שמסר שרידי סם, יואשם בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים. עם זאת, ניתן להפריך חזקה זו באמצעות ראיות המוכיחות כי השפעת הסמים על הנהג הייתה מינורית, כי לא מדובר באדם אשר נוהג לצרוך סמים באופן קבוע וכי השימוש בסמים לא נעשה באותו יום שבו הוא נהג, אלא במועד אחר, ועל כן לסם כבר לא הייתה כל השפעה על הנהיגה.


הענישה

כאמור על פי פקודת התעבורה אין הבדל בין נהיגה תחת השפעת סם ונהיגה בשכרות. עם זאת, העונשים אשר מטילים שופטי בית המשפט על נאשמים בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים בדרך כלל חומרים יותר מהעונשים בעבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול. ראשית, רישונו של הנהג המורשע ייפסל לכל הפחות לתקופה של שנתיים. אלא אם כן, מדובר בנסיבות מיוחדות. מעבר לכך, כאשר מדובר בעבירות חוזרות תקופת הפסילה תהיה למשך תקופה מינימלית של 4 שנים וייתכן שעל הנאשם יוטל גם עונש מאסר בפועל. יחד עם זאת, בעת גזירת העונש ייתחשב בית המשפט בקריטריונים שונים הקשורים לנאשם ובהם נסיבותיו האישיות, עברו הפלילי והתעבורתי, סוג הסם ומועד השימוש בו.

 

לסיכום
למרות שהשימוש בסמים המוגדרים "קלים" על פי הפסיקה כמו קאנביס וחשיש הפך לנפוץ מאוד בקרב אנשים נורטיבים, עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים עדיין נחשבת לעבירה חמורה הגוררת אחריה עונשים קשים. במקרים בהם נהג נתפס כשהוא נוהג תחת השפעת סמים עליו לפנות לעורך דין פלילי המתמחה בעבירות תעבורה כדי שה ידע לייצגו באופן הטוב ביותר.

אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

 

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

עו"ד אבי אלפסי

משפט פלילי, יצוג בבית משפט, סגירת תיקים
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

עו"ד אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

יעוץ אישי בתחום עבירות תעבורה

מלא פרטים ועו”ד יחזור אליך

עורכי דין

ערן כהן

משרד עורכי דין
לעמוד עו"ד

אבי אלפסי

משפט פלילי, יצוג בבית משפט, סגירת תיקים
לעמוד עו"ד

משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד

אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד
back --> -->