תעבורה

הכתבות הנצפות באתר

ארבעה דוחות מהירות שונים באותו הכביש הובילו את הנהג להיות מואשם בארבע עבירות שונות של מהירות מופרזת. במידה והיה מורשע ...
לכתבה המלאה >

עבירות מהירות

נהיגה במהירות מופרזת היא עבירת תעבורה חמורה, בעיקר בשל הסיכון הנשקף ממנה אשר עלול להוביל לתאונות דרכים קטלניות הנגמרות לעיתם גם באבדות בנפש, כמו כן מדובר באחת מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר בישראל, הן מבחינת תדירות הביצוע שלה על ידי נהגים והן מבחינת רמת האכיפה של המשטרה, במאמר הקרוב נפרט אודות העבירה והעונשים המוטלים בגינה

פורסם ב: 13:20 | 11.03.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
עבירות מהירות

כמות הדוחות אשר מחולקים בגין עבירות של מהירות מופרזות נחשבת לגבוהה ביותר והיא מהווה חלק משמעותי מכמות הדוחות הכללית, כמו כן לא פעם מתנהלים משפטים בבתי המשפט לתעבורה כנגד נהגים שביצעו עבירות מהירות, מלבד הקנס הכספי שמוטל בדרך כלל על נהגים שעברו את העבירה, נהיגה במהירות מופרזת עלולה להוביל לרישום נקודות לחובתו של הנהג ואף לפסילת רישיון הנהיגה לתקופות שונות ובהתאם לחומרת העבירה.


אודות העבירה

במדינת ישראל, על פי תקנות התעבורה תשכ"א-1961, מהירות נסיעה העולה על 50 קמ"ש בכביש עירוני מהווה מהירות מופרזת, מלבד המקרים בהם ישנו שלט המאפשר נסיעה במהירות גבוהה יותר. כאשר מדובר בדרך בינעירונית, מלבד מקומות בהם ישנם שלטים המורים אחרת, אסור לנסוע במהירות העולה על 80 קמ"ש בכביש ללא גדר הפרדה, או מעל 90 קמ"ש בכביש עם גדר הפרדה. כאשר מדובר בכביש מהיר, ניתן לנסוע במהירות שלא עולה על 110 קמ"ש אלא אם אם יש שילוט המראה אחרת. עבירות התעבורה נאכפות על ידי המשטרה באמצעות מכשירים שונים, ביניהם מד מהירות לייזר, מד מהירות אלקטרוני לרכב מולטי נובה ומכשיר הדבורה. בנוסף לכך בצדי הדרכים מוצבות מצלמות מהירות אשר מתעדות רכבים הנוסעים במהירות גבוהה, כאשר במקרים הללו תישלח הודעת קנס ישירות אל ביתו של הנהג.

העונשים הנהוגים

בשנת 2017 במסגרת רפורמה בתחום החליטה ועדת הכלכלה בכנסת להחמיר את הענישה בכל הנוגע לעבירות של מהירות מופרזת מבחינת גובה הקנסות המוטלים על נהגים, בעיקר בשל ההבנה כי מדובר במכת מדינה של ממש שיש לנסות ולטפל בה. כך שנסיעה במהירות של 31 ועד 40 קמ"ש מעל המהירות המותרת עלולה לגרור אחריה קנס של 1,500 ₪.


באופן כללי, חומרת העונשים שיוטלו בגין נהיגה במהירות מופרזת תהיה תלויה בחומרת העבירה, כלומר בהתאם למהירות בה נתפס הנהג ובהתאם לנסיבות נוספות של המקרה הספציפי בהן היא בוצעה. הענישה משתנה גם בהתאם למיקום בו בוצעה העבירה, האם בוצעה בכביש עירוני או בינעירוני.


לכל נהג שקיבל קנס עבור מהירות מופרזת ישנה האפשרות לכפור באשמה ולבקש להישפט בבית המשפט לתעבורה. כתב אישום בגין עבירה של נהיגה מופרזת יוגש רק במקרים בהם הנהג עובר את המהירות המותרת ב40 קמ"ש ומעלה, כמו כן במקרה של עבירת מהירות חמורה, בסמכותו של קצין המשטרה לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג לחודש ימים בפסילה מנהלית. עוד, כאשר מדובר בעבירת מהירות בדרך עירונית של בין 21 ועד 30 קמ"ש מעל המותר ירשמו לחובתו של הנהג 8 נקודות, מהירות העולה על 30 קמ"ש מהמותר תגרור אחריה רישום של 10 נקודות.


מי שמוגש כנגדו כתב אישום בגין עבירת מהירות חמורה, כ-40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית וכ-50 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית, חשוף לעונשים רבים ומגוונים הכוללים שלילית רישיון הנהיגה, פסילה על תנאי, קנסות גבוהים, התחייבות כספית להימנע מעבירות ובנסיבות חריגות אף מאסר על תנאי ומאסר בפועל.


האם כדאי לשלם את הקנס או לבקש להישפט?

כאשר מתקבל דו"ח על נהיגה במהירות העולה על המהירות המותרת, הנהג יכול לבחור האם לשלם את הדוח או להגיש בקשה להגיע למשפט, כך שתשלום של הקנס מהווה למעשה הודאה בביצוע עבירת המהירות. ישנם מקרים בהם הקנס מהווה זימון לבית משפט ובמקרים הללו בכל מקרה יתנהל דיון בבית המשפט לתעבורה ושם תיקבע אשמתו או חפותו של הנהג. ההחלטה האם לשלם את הקנס או לבקש להישפט תלויה בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה, לרבות מידת המהירות שעברה את המהירות המותרת, והאופן בו נמדדה העבירה.


כאשר מדובר במצלמת מהירות ניתן לבקש ולהמיר את הקנס הכספי באזהרה בלבד, וזאת כאשר מדובר בעבירה שאינה חמורה ובנהג ללא עבר תעבורתי. כמו כן ניתן אף לפעול לביטולו של הקנס במידה וניתן להוכיח עילה מוצדקת לביטולו, למשל כאשר אין ודאות לגבי הרכב המצולם. במקרים בהם מדובר במהירות שנמדדה על ידי אחד ממכשירי המדידה של המשטרה ניתן לערער על אמינות המדידה או על פגמים בעבודת המשטרה כדי לנסות ולבטל את הדוח.


לסיכום

עבירה של נהיגה במהירות מופרזת היא עבירת תעבורה נפוצה ביותר והיא גוררת אחריה מספר סוגים של עונשים, ישנם מקרים בהם עדיף לבקש להישפט מבלי לשלם את הקנס וזה בהתאם לנסיבות ביצוע העבירה. חומרת העבירה והענישה המוטלת בגינה תלויה בנסיבותיו של האירוע, כמו גם בנסיבותיו האישיות של הנהג. במקרים מסוימים ישנה חשיבות רבה לפניה לעורך דין המתמחה בתחום התעבורה כדי שזה יפעל לביטול הקנס או להפחתה בעונש המוטל על הנהג.

 

אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

 

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

עו"ד ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

עו"ד ארז נגה

משפט פלילי, ועדות שחרורים ועתירות אסירים
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

עו"ד אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד

ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

ארז נגה

משפט פלילי, ועדות שחרורים ועתירות אסירים
לעמוד עו"ד

אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

ערן כהן

משרד עורכי דין
לעמוד עו"ד
back --> -->