תעבורה

הכתבות הנצפות באתר

ארבעה דוחות מהירות שונים באותו הכביש הובילו את הנהג להיות מואשם בארבע עבירות שונות של מהירות מופרזת. במידה והיה מורשע ...
לכתבה המלאה >

עבירת נהיגה בקלות ראש

אלפי ישראלים מגיעים מדי שנה אל בתי המשפט לתעבורה בישראל לאחר שעברו עבירות תנועה שונות. לעיתים, ובנוסף לעבירות בהם הנהגים מואשמים, יכולה המשטרה להאשים את אותם נהגים גם בעבירה של נהיגה בקלות ראש, עבירה אשר גוררת אחריה במקרים מסוימים גם עונשי מאסר בפועל. במאמר הקרוב נפרט אודות העבירה, מאפייניה והעונשים המוטלים בגינה

פורסם ב: 11:34 | 08.05.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
עבירת נהיגה בקלות ראש

סעיף 62 לפקודת התעבורה (נוסח חדש) עוסק בעבירה של נהיגה בקלות ראש וקובע כי העבירה מתייחסת למצבים בהם נהג נוהג ברכבו ברשלנות, בקלות ראש או במהירות המסכנת את הציבור לאור התנאים הספציפיים בכל מקרה. עבירה של נהיגה בקלות ראש יכולה להתקיים גם במקרים בהם הנהג נוסע במהירות נמוכה מהמותר בחוק, כלומר אין מדובר בעבירות של מהירות מופרזת אלא עבירה שמתייחסת יותר לנהיגה רשלנית אשר יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב יותר של צורות. העונש המירבי בגין עבירה זו הוא עד שנתיים מאסר בפועל, כמו כן על המורשעים בעבירה זו מוטלים קנסות כבדים.


גם נהגים אשר נוהגים במכוניתם בשעה שהם שיכורים או תחת השפעת סמים נחשבים לכאלה שעוברים עבירה של נהיגה בקלות ראש. מקרים נוספים הנחשבים לעבירה מסוג זה הם במצבים בהם נהג אינו מציית לתמרור דרך או לסימן שנתן שוטר לובש מדים, נהגים שביצעו עבירות תעבורה ומסרבים לתת את פרטיהם או שמסרו פרטים כוזבים. כמו כן, ומלבד לעונשי המאסר והקנסות הגבוהים שמוטלים על נאשמים בגין עבירה זו, במקרים רבים בית המשפט מחויב לשלול את רישיון הנהיגה של הנאשמים, ולתקופה שלא תיפחת משלושה חודשים.

 

מדוע יש צורך בעבירה של נהיגה בקלות ראש?

עד כה סקרנו את כל המצבים בהם ניתן להאשים נהג בעבירה של נהיגה בקלות ראש, וניתן להבין מכך כי מדובר בהגדרות רחבות מאוד הכוללות בתוכן מספר רב של התנהגויות בכביש אשר נחשבות לפסולות, קל וחומר כאשר משתמשים במונחים של רשלנות וקלות ראש אשר ניתן לצקת לתוכם פרשנויות שונות ורבות. על כן עולה השאלה מדוע יש מקום לעבירה מסוג זה כאשר רוב ההתנהגויות הפסולות של הנהג בכביש כבר מעוגנות בעבירות אחרות כמו נהיגה תחת השפעת סמים, נסיעה במהירות מופרזות וכו. התשובה לכך נעוצה במידת החומרה שמייחסים לעבירות הללו אשר משתנה ממקרה למקרה ולעיתים גם בקושי של התביעה להוכיח יסודות של עבירה מסוימת. למשל במצבים בהם הנהג מואשם גם בעבירה של נהיגה בשכרות, במידה ויהיה קל להוכיח את יסודות העבירה הראשית, התביעה, תעדיף להאשים את הנהג בעבירה הראשית ולא בעבירה של נהיגה בקלות ראש מכיוון שעבירה של נהיגה בשכרות הינה עבירה הנחשבת לחמורה יותר אשר טומנת בחובה עונשים גבוהים יותר. אך במידה ומדובר בנהיגה בשכרות במידה גבולית או שישנו קושי בהוכחת יסודות העבירה נדמה כי התביעה תעדיף להרשיע את הנהג בעבירה של נהיגה בקלות ראש.

 

נהיגה בחוסר זהירות

לצד עבירת הנהיגה בקלות ראש ישנה עבירה הנחשבת אף לקלה יותר המכונה נהיגה בחוסר זהירות. בין העבירות הללו עובר קו דק מאוד המפריד בינהן. עבירה זו מעוגנת בסעיף 21 ג לתקנות התעבורה, תשכ"א 1961 אשר קובע כי לאדם אסור לנהוג בחוסר זהירות, או בלי תשומת לב מספיקה לאור הנסיבות. למרות שמדובר בעבירה הדומה לעבירה של נהיגה בקלות ראש ישנו הבדל בין הענישה המוטלת בגין העבירות, שכן העונש על עבירה של נהיגה בחוסר זהירות הינו קנס של כמה מאות שקלים בלבד, ועל כן חשוב לעמוד על ההבדלים בינהן. בעוד שעבירת נהיגה בקלות ראש תיוחס בדרך כלל למי שביצעו התנהגות חמורה על הכביש או גרמו לתאונות תוך התעלמות מחוקי התנועה, ויש לציין כי לרוב היא תיוחס לעברייני תנועה סדרתיים בכדי להרתיעם, עבירה של נהיגה בחוסר זהירות תיוחס להתנהגויות של רשלנות במידה נמוכה יותר כמו מטען שמועמס על הרכב בצורה רשלנית, מצב הבלמים ברכב, שיטת הבלימה וכדומה. עבירה של נהיגה בחוסר זהירות אינה מחייבת את פסילת רישיון הנהיגה ואף איננה מחייבת במשפט כלל בניגוד לעבירה של נהיגה בקלות ראש.

 

לסיכום

עבירה של נהיגה בקלות ראש היא עבירת סל אשר כוללת בתוכה התנהגויות רבות הנחשבות לנהיגה ברשלנות במידה גבוהה, מטרתה להרתיע עברייני תנועה סדרתיים ולהרשיע אותם גם במקרים בהם לא ניתן להרשיעם בגין העבירה הראשית אותה ביצעו. עבירה של נהיגה בקלות ראש נחשבת לעבירה חמורה יותר מעבירה של נהיגה בחוסר זהירות והעונשים המוטלים בגינה נחשבים לחמורים באופן יחסי. על כן במידה ונהג הואשם בעבירה של נהיגה בקלות ראש מוטב כי יפנה לעורך דין המתמחה בעבירות תעבורה.

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

עו"ד ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

עו"ד ארז נגה

משפט פלילי, ועדות שחרורים ועתירות אסירים
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

עו"ד אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

ארז נגה

משפט פלילי, ועדות שחרורים ועתירות אסירים
לעמוד עו"ד

אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד

ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

ערן כהן

משרד עורכי דין
לעמוד עו"ד
back --> -->