תעבורה

הכתבות הנצפות באתר

ארבעה דוחות מהירות שונים באותו הכביש הובילו את הנהג להיות מואשם בארבע עבירות שונות של מהירות מופרזת. במידה והיה מורשע ...
לכתבה המלאה >

על עבירות התעבורה החמורות

עבירות תעבורה נחשבות בדרך כלל לעבירות זניחות אשר העונש המוטל בגינן מסתכם בדרך כלל בקנס כספי או בנקודות, עם זאת ישנן מספר עבירות תעבורה כמו נהיגה בשכרות, גרימת מוות ברשלנות ותאונת פגע וברח הנחשבות לעבירות התעבורה החמורות ביותר והרשעה בהן גוררת ענישה קשה כמו עונשי מאסר בפועל. במאמר הקרוב נפרט אודות אותן עבירות תנועה

פורסם ב: 15:11 | 05.03.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
על עבירות התעבורה החמורות

תאונות הדרכים במדינת ישראל נחשבות למכת מדינה של ממש, תופעה זו גובה מאות של קורבנות בכל שנה ומאז הקמת המדינה נהרגו יותר מ-30 אלף בני אדם בתאונות דרכים, יותר מכמות ההרוגים בכל מלחמות ישראל ופיגועי הטרור גם יחד.


מטרתו של המחוקק היא להחמיר את הענישה בגין הרשעה באותן עבירות תנועה חמורות, כדי ליצור הרתעה אצל ציבור הנהגים ומשתמשי הדרך. בתי המשפט אינם מתפשרים בנושא, מיישמים את רצון המחוקק ומטילים עונשים חמורים על הנאשמים והכל במטרה ברורה והיא להפחית את כמות הנפגעים בתאונות הדרכים.


גרימת מוות ברשלנות

סעיף 21 לחוק העונשין תשל"ז-1977, קובע כי רשלנות היא אי מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לנזק אשר עלול להיגרם כתוצאה מהמעשה. תאונת דרכים אשר מובילה למותו של אדם, תחשב כגרימת מוות ברשלנות כל עוד ניתן להוכיח בבית המשפט שהנהג פעל כנהג סביר ועקב טעות אנוש או חוסר תשומת לב רגעי אירעה התאונה. נהג אשר היה מעורב בתאונה תוך שהוא עובר עבירת תנועה (למשל שתוי או נוהג במהירות מופרזת) יואשם על פי רוב בהריגה.

על פי סעיף 304 לחוק העונשין, אדם אשר גרם למותו של אדם אחר בעקבות רשלנות, דינו מאסר של עד 3 שנים ולא פחות משישה חודשים, כלומר בעבירה זו ישנו מרכיב של ענישת מינימום אשר החוק מחייב את השופטים לפסוק על פיו. יחד עם זאת כאשר מדובר בעבירה של גרימת מוות ברשלנות עם שימוש ברכב, קרי במהלך תאונת דרכים רשאי בית המשפט בנסיבות המצדיקות זאת שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור בחוק.

 

עבירת הפקרה אחרי פגיעה (פגע וברח)

סעיף 64א לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א-1961 מטיל חובה על הנהג, אף אם לא גרם בהתנהגותו לתאונה, לעמוד על תוצאותיה, להזעיק עזרה ובמידת הנדרש גם להגיש עזרה לנפגע. על פי הפסיקה הענישה המקובלת לעבירה זו הינה מחמירה נוכח חומרתה של העבירה, שבכל מקרה נלקחים בחשבון גם נסיבות התאונה ותוצאותיה והתנהגותו של הנאשם באירוע. 

אדם המואשם בעבירה זו עלול למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה של עד 7 שנות מאסר, במידה וקורבן העבירה נחבל קשות או שחלילה הוא נהרג עונשו של הנהג הפוגע יכול להגיע גם עד 14 שנות מאסר.

עבירה זו נחשבת לעבירה קשה ומכוערת אשר מכילה בתוכה מימד של חוסר אנושיות ומוסריות, התנהגותו של הנהג אשר הפקיר את הפצוע כדי להימלט מאימת הדין פוגעת בשורשי הסולידריות החברתית והאישית והיא ראויה לגנאי.

 

נהיגה בשכרות

עבירה נוספת הנחשבת לחמורה ביותר היא עבירת הנהיגה בשכרות אשר כוללת בתוכה גם נהיגה תחת השפעת אלכוהול וגם נהיגה תחת השפעת סמים.

למשטרה ישנם מספר כלים לבדיקת שכרות, ביניהם בדיקת הינשוף המפורסמת, הבדיקות יכולות להיערך על כל נהג שהמשטרה עוצרת לבדיקה והיא איננה צריכה להוכיח שהיה יסוד סביר לצורך ביצוע הבדיקה.

עבירה זו נחשבת לחמורה שכן מדובר בסיטואציה שבה אדם השתמש בחומרים המשפיעים על יכולותיו המוטוריות והמחשבתיות ועם זאת הוא בחר באופן מודע לעלות על ההגה ולסכן את עצמו והציבור ועל כן קבע המחוקק כי יש להטיל עונשים כבדים על אלו שמורשעים בגינה.

לעבירה זו בדומה לגרימת מוות ברשלנות נקבע עונש מינימאלי, מדובר בפסילת רישיון הנהיגה למשך שנתיים וזאת בנוסף לתפיסתו של הרכב למשך חודש ימים ופסילה מנהלית במקום עד ל-30 ימים שנעשית על ידי קצין משטרה. עם זאת, לעיתים בית המשפט מתחשב בנסיבות מסוימות ופוסק עונש מופחת, מאידך, במקרים מסוימים למשל במקרים בהם כמות האלכוהול גבוהה במיוחד, הנהיגה מסוכנת, תאונה עם נפגעים, עבירה שניה ושלישית ועוד נסיבות מחמירות נוספות, הפסילה עלולה להיות אף ארוכה יותר ואף ניתן לצפות כי בתי המשפט יטילו על הנאשמים לעונשים חמורים יותר, מפסילת רישיון הנהיגה לצמיתות ועד עונשי מאסר בפועל.

 

סיכום

במאמר זה סיקרנו שלוש עבירות מתחום התעבורה אשר נחשבות לעבירות חמורות וקשות הטומנות בחובן ענישה מחמירה אשר עשויה להגיע לעיתים גם לעונשי מאסר בפועל. בדומה ליחסו של המחוקק לתופעה גם בתי המשפט סבורים שמדובר בתופעה קשה.  וולראיה בתי המשפט עושים הכל כדי לטפל בה בכך שהם יוצרים הרתעה בקרב הציבור, הרתעה הנובעת מהטלת עונשים קשים שימנעו מאנשים לעבור על החוק. במקרה בו אדם מואשם בעבירת תעבורה אליו לפנות במהירות לעו"ד לדיני תעבורה.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

עו"ד ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

עו"ד משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

עו"ד ארז נגה

משפט פלילי, ועדות שחרורים ועתירות אסירים
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

ארז נגה

משפט פלילי, ועדות שחרורים ועתירות אסירים
לעמוד עו"ד

ערן כהן

משרד עורכי דין
לעמוד עו"ד

ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד

משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד
back --> -->