בימ"ש השלום ברחובות דוחה טענת נהגת ברכב וקובע כי עליה לשלם 24,457 ₪ לחברת הביטוח שביטחה את רכבה

בית משפט השלום ברחובות דן בשאלה: האם אדם שלא חידש את רישיון הנהיגה שלו משך 3 שנים שקדמו לתאונה יהיה זכאי לכיסוי ביטוחי מחברת הביטוח?
פורסם ב: 12:50 | 29.04.2019
מאת:
מערכת קרימינלי
בימ

בית משפט השלום ברחובות קיבל לפתחו תיק ביטוח בו חברת הביטוח תובעת נהגת אשר רכשה ממנה פוליסת ביטוח רכב. הנהגת הייתה מעורבת בתאונת דרכים ופוליסת הביטוח שרכשה כיסתה את מועד התאונה שבה הייתה מעורבת. אולם, במועד התאונה ולמעלה משלוש שנים קודם לכן, לא חידשה הנהגת את רישיון הנהיגה שלה, מחוסר מודעות. חברת הביטוח והנהגת הסכימו כי אין מחלוקת באשר לשאלת האחריות והחבות ביחס לתאונה והשאלה במחלוקת הינה הכיסוי הביטוחי אשר בהעדרו תיאלץ הנתבעת לשאת בעלויות הנזק שנגרם עקב התאונה.

 

על פי האמור בפוליסת הביטוח (סעיף 17 פרק ו'), נכתב כי מי שרשאי לנהוג ברכב המבוטח הוא אדם בעל רישיון נהיגה ישראלי בר תוקף כולל רישיון נהיגה זר... או שהנוהג ברכב היה בעל רישיון כאמור בתאריך כלשהוא במשך 24 חודשים שקדמו לנהיגת כלי הרכב ולא נפסלו מלקבל או מלהחזיק רישיון כזה על-פי הוראות שבחיקוק, פסק דין החלטות בית משפט או רשות מוסמכת אחרת." כלומר, בעל רישיון תקף או שהיה כזה בתוך 24 חודשים שקדמו לתאונה, על אף שלא חידש אותו מסיבה טכנית, יזכה לכיסוי ביטוחי.

 

הנהגת הנתבעת טענה כי לא הייתה מודעת לפקיעת רישיונה. הרישיון חודש סמוך מועד התאונה והוא לא נשלל מסיבות מהותיות אלא טכניות בלבד. בנוסף, טענה כי חברת הביטוח שקיבלה את הפרמיה בגין הפוליסה הייתה אמורה ליידע אותה בדבר פקיעת רישיון הנהיגה שלה.

 

בפסה"ד שניתן ביום 01.04.19, נימק כבוד השופט ישראל פת כי אינו מקבל את טענת הנתבעת שכן אין כל חובה בחוק המוטלת על חברת הביטוח לעדכן את המבוטח בדבר פקיעת הפוליסה. כמו כן, אין כל חובה בחוק המוטלת על משרד הרישוי להודיע כאמור. על כל נהג מוטלת החובה לבדוק בכל עת אם רישיון הנהיגה שלו בתוקף ולפעול לחידוש רישיונו.

 

 

בנוסף, כבוד השופט הסביר כי עמדת הפסיקה היא שהעדר חידוש רישיון נהיגה במקרה של חוק הפלת"ד אינו מאפשר כיסוי ביטוחי, וזאת חרף ההחרגה של העדר חידוש הרישיון במקרה שבו לא שולמה אגרה בלבד, בחלוף השנים הנקובות בחוק הנ"ל, הרי שקל וחומר במקרה של נזקי רכוש, שביחס אליו אין אינטרס מיוחד לסייע לנתבעת (כמו במקרה של נזקי גוף ופלת"ד, שעניינם בתביעות בהיקפים משמעותיים, כאמור), אלא דווקא לחנכה. משלא שולמה אגרה תקופה של מעל 3 שנים, אין לראות בנתבעת כמי שנהגה באופן סביר ואין לה למבוטחת אלא להלין על עצמה בשל רשלנותה וזלזולה בהוראות המפורשות של פוליסת הביטוח המקנות לה די והותר זמן על מנת לשלם את האגרה. (תא"מ 56167-06-16)

תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

עו"ד אבי אלפסי

משפט פלילי, יצוג בבית משפט, סגירת תיקים
לעמוד עו"ד

עו"ד אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

עו"ד משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

מילון מונחים

גזרי דין בתחום עבירות תעבורה

נתפס נוהג לאחר שרישיונו נשלל וירצה 14 חודשי מאסר בפועל

בית משפט השלום לתעבורה בפתח תקווה השית 14 חודשי מאסר בפועל על נאשם בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה ובמהירות מופרזת לאחר שהנאשם נתפס נוהג ביודעו כי הוא פסול נהיגה לאחר שרישיונו נשלל בהליך קודם
לכתבה המלאה >

שנת מאסר לרוכב אופנוע שדרס למוות זקנה שחצתה מעבר חצייה

בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב יפו השית 12 חודשי מאסר בפועל על נאשם בגרימת מוות ברשלנות לאחר שדרס למוות אישה מבוגרת שחצתה כביש במעבר חציה
לכתבה המלאה >

נסע במהירות מופרזת 4 פעמים בחודש אחד

ארבעה דוחות מהירות שונים באותו הכביש הובילו את הנהג להיות מואשם בארבע עבירות שונות של מהירות מופרזת. במידה והיה מורשע בארבע עבירות שונות של מהירות, היה צפוי הנהג לשלילה ממושכת ולארבעים נקודות, כאשר לנאשם היו כבר נקודות בגין עבירות קודמות. המשמעות המעשית של נתונים אלה היא שקבלת הנקודות הנוספות תוביל לשלילת רישיונו של הנאשם למשך תשעה חודשים. בעקבות הסדר טיעון שנכרת בין הצדדים, הוטל על הנהג קנס ועשר נקודות בלבד.
לכתבה המלאה >

עורכי דין

אבי אלפסי

משפט פלילי, יצוג בבית משפט, סגירת תיקים
לעמוד עו"ד

ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

ערן כהן

משרד עורכי דין
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד

אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד
back --> -->