הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו דחה בקשה של חברה לייצור תכשיטים ומוצרי טקסטיל לצו מניעה זמני כנגד שופרסל בגין ...
לכתבה המלאה >

הגבלים עסקיים

הגבלים עסקיים נחשב לענף משפטי העוסק בקידום התחרות העסקית ואוסר על תחרות שאינה הוגנת. התחום התפתח באופן ניכר בשנים האחרונות, ורבים מכירים בחשיבותו הגוברת נוכח העלייה בכלכלת המידע בשנים האחרונות. קביעת הגבלות נחוצות, אם בכלל להסדרת התנהגותם של גופים עסקיים אשר כוחם בשוק מתבסס על זכויות קניין רוחני. מדובר באחת מהסוגיות המשפטיות המרתקות והבוערות ביותר במשפט העסקי לאחרונה. במאמר הקרוב נפרט אודות דיני ההגבלים העסקיים

פורסם ב: 12:43 | 13.05.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
הגבלים עסקיים

 

מטרתם של דיני ההגבלים העסקיים

מטרתם העיקרית של דיני ההגבלים העסקיים היא להסיר מגבלות מלאכותיות שעומדות בדרכה של התחרות החופשית. בנוסף נועדו ההגבלים למנוע מחברה שתפסה מיקום דומיננטי בשוק מלנצל את כוחה לרעה. היתרונות הצפויים במצב של תחרות תקינה הם הורדת המחירים בשוק והקצאה יעילה יותר של משאבים. עם זאת ישנם מספר מצבים בהם המדינה לא תעודד תחרות והם: כאשר מדובר במונופול טבעי (כזה שנוצר מתנאים טבעיים בשוק וללא התערבות), כאשר חברה מנצלת יתרונות טבעיים, כאשר חברה ממציאה פטנט וכאשר טובת הציבור מחייבת קיומו של מונופול כמו בתחום הביטחון.

 

הסדרים כובלים

הסדר כובל הוא העוולה הנפוצה ביותר בתחום והוא מוכר לציבור כקרטל. הסדר כובל הוא הסדר בין בני אדם המנהלים עסקים, באופן שבו לפחות אחד מהצדדים מגביל את עצמו באופן אשר עלול להפחית את התחרות בינו לבין צדדים אחרים. למעשה, הסדר כובל מתקיים כאשר ישנה הסכמה לגבי המחיר שיידרש או ישולם עבור מוצר מסוים או שירות כלשהו, כאשר מוסכם על הרווח שעשוי להיות מופק, כאשר מתבצעת חלוקת שוק גאוגרפית או על פי סוג הצרכנים או כאשר ההסכם נוגע לכמותו או איכותו של המוצר. ישנם שני סוגים של הסדרים כובלים:

הסדר כובל אופקי: הסדר הנערך בין שתי חברות או יותר המתחרות באותו השוק. למשל כאשר שתי חברות מסכימות ביניהן כי ימכרו מוצר מסוים באותו המחיר. סעיף 2 לחוק ההגבלים העסקיים, תשמ"ח-1988 מונה 4 תנאים לקיומו של הסדר כובל והם: קיומו של הסדר כלשהו המצביע על הסכמה מראש בין הצדדים, שההסדר מתקיים בין בני אדם המנהלים עסקים ולא למשל אל מול הצרכן הסופי (הלקוח), נדרש להוכיח כי אותו הסדר אכן עלול פגוע בתחרות והתנאי האחרון הוא שההסדר מקטין את התחרות גם אל מול צדדים שלישיים.

הסדר כובל אנכי: הסדר כובל אנכי הוא הסדר הנערך בין שתי חברות הנמצאות בשרשרת הייצור או השיווק של מוצר מסוים. הסדר אנכי יכול להיות הסדר להכתבת מחירים שבו ספק מכתיב למשווק את המחיר בו עליו למכור את המוצר, או הסדר בלעדיות, במסגרתו ספק מתחייב למכור רק למשווק מסוים או להפך. כאשר שני הצדדים מתחייבים לבלעדיות נקרא ההסדר בלעדיות הדדית.

 

חוק ההגבלים העסקיים

חוק ההגבלים העסקיים, תשמ"ח-1988 מסדיר את התחום בישראל. מכוח החוק הוקמה בשנת 1994 רשות ההגבלים העסקיים שהיא הגוף העיקרי המפקח על התחרות בישראל. בראש הרשות עומד הממונה על ההגבלים העסקיים. בנוסף לכך במקביל הוקם בישראל גם בית הדין להגבלים עסקיים.

 

בחודש יולי 2011 אישרה הכנסת תיקון לחוק ההגבלים העסקיים אשר קובע כי הממונה על ההגבלים העסקיים יורשה להפעיל את סמכותו למניעת פגיעה בתחרות במשק ולהכריז על גופים כקבוצות ריכוז. עוד יאפשר התיקון לממונה להורות למנהלים בענפים מחוסרי תחרות להסיר חסמי כניסה בפני מתחרים חדשים, למכור אחזקות ולבצע פעולות נוספות לצורך הגברת התחרות.


סעיף 52 לחוק קובע כי שר הכלכלה רשאי לאחר התייעצות עם ועדת הכלכלה של הכנסת, לפטור הגבל עסקי מהוראותיו של חוק זה, כולן או רק חלק מהן אם הוא סבור שהדבר דרוש מטעמים של מדיניות חוץ או ביטחון המדינה. סעיף חוק זה הופעל לראשונה בסוף שנת 2015 על ידי ראש הממשלה בינימין נתניהו שמונה לתפקיד שר הכלכלה לשם כך והעניק פטור מהסדר כובל לזכייניות רישיון הגז הטבעי "לוויתן" החברות "נובל אנרג'י" ו"דלק אנרגיה" כחלק ממתווה הגז.

 

לסיכום

דיני ההגבלים העסקיים והגבלת התחרות הוא תחום חדש באופן יחסי , תחום אשר צבר תאוצה בשנים האחרונות בעיקר בעקבות הצמיחה במשק ועלייתה של כלכלת המידע. מטרתם של דיני ההגבלים העסקיים הוא עידוד תחרות, תחרות אשר בריאה למשק ובכך למעשה, להוריד את המחירים בשוק ולהקצות משאבים באופן יעיל יותר. על בעלי עסקים אשר רוצים להתרחב ולגדול כדאי להיוועץ בעורך דין אשר מתמחה במשפט מסחרי ובדיני ההגבלים העסקיים.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד אושרית פחימה דרורי

נזקי גוף בתחום הסרת השיער ורשלנות רפואית
לעמוד עו"ד

עו"ד ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאת עזריאל

נזקי גוף, רכוש, רשלנות רפואית והסכמים
לעמוד עו"ד

עו"ד לירן דדו

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

אלי שמעוני

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

אושרית פחימה דרורי

נזקי גוף בתחום הסרת השיער ורשלנות רפואית
לעמוד עו"ד

עופר רוזנבלום

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

ליאת עזריאל

נזקי גוף, רכוש, רשלנות רפואית והסכמים
לעמוד עו"ד

לירן דדו

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד
back --> -->