הכתבות הנצפות באתר

בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו דחה בקשה של חברה לייצור תכשיטים ומוצרי טקסטיל לצו מניעה זמני כנגד שופרסל בגין ...
לכתבה המלאה >

זכויות יוצרים

זכויות יוצרים הם זכויות אדם בסיסיות ומטרתם היא לעודד את העשרת העולם ביצירות חדשות על ידי הגנה משפטית על יצירות שכבר קיימות. יצירה מקורית היא תוצר של עמל רב והשקעה מרובה ובסיומה היא הופכת לקנינו הרוחני של יוצרה. חוק זכויות יוצרים נועד להגן על זכותו של היוצר ביצירתו ובמאמר הקרוב נפרט אודות החשיבות של זכויות יוצרים וההגנה המשפטית הניתנת להם

פורסם ב: 13:52 | 09.05.2018
כותב המאמר: מערכת לויאלי
זכויות יוצרים

זכויות יוצרים הם אגד של זכויות טבעיות אשר שייכות ליוצר של היצירה ומעניקות לו את הזכות להיות האדם היחיד שעושה בה שימוש, או מתיר בה שימוש לאחר. ההגנה אשר ניתנת לזכויותיהם של היוצרים באה להגן על דרכי ביטוי ומטרתה לעודד את העשרת עולם הביטויים.


מעצם היותה של הזכות כלכלית, היא ברובה נכס סחיר ובעל הזכויות יכול להעביר את זכויותיו ביצירה בהסכם כתוב. מתוקף העובדה שמדובר באגד של זכויות, הזכויות ניתנות להעברה בשלמותן או רק חלק מהן, כאשר לבעל הזכויות הבחירה האם למכור אותן בשלמות לגורם אחד או למספר גורמים. הרישיון לעשות שימוש בזכויות יכול שיהיה בלעדי, מוגבל לאזור מסוים, לתקופה מסוימת ולשימוש מסוים. מקבל הרישיון רשאי לעשות שימוש ביצירה אך ורק בהתאם לתנאי הרישיון, כאשר כל זמן השימוש ברישיון נותרת הבעלות בידי בעל הזכויות.


סעיף 4 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007 מגדיר את סוגי היצירות שעליהן חלה הגנת זכויות היוצרים, ולשונו: "יצירה מקורית שהיא יצירה ספרותית, יצירה אמנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוזיקלית המקובעת בצורה כלשהי ותקליט".


סעיף 11 לחוק מפרט את הזכות הבלעדית לעשות ביצירה או בחלק מהותי ממנה את הפעולות הבאות: העתקה, פרסום, ביצוע פומבי, שידור, העמדת היצירה לרשות הציבור, עשיית יצירה נגזרת והשכרה. יחד עם זאת, זכות היוצרים אינה מגינה על רעיונות, אלא רק על צורת הביטוי הספציפית לאותם רעיונות ובהתאם לכך קבע המחוקק בסעיף 5 לחוק כי זכות יוצרים לא תחול על: רעיון, תהליך ושיטת ביצוע, מושג מתמטי, עובדה או נתון וחדשות היום, אולם על דרך ביטויים של אלה היא בהחלט תחול.

 

זכות מוסרית

זכויות יוצרים הם כאמור אגד של זכויות אשר ברובן ניתנות להעברה, אם זאת ישנה זכות אחת מסוימת אשר לא ניתן להעביר אותה והיא הזכות המוסרית.


הזכות המוסרית הינה זכות אישית של יוצר היצירה ומשמעותה שהיצירה אותה יצר היוצר תיוחס לו ותיקרא על שמו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין, וכן כי יצירתו לא תסולף, תשונה ולא יוטל בה כל פגם במידה ויש בכך בכדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר.

 

מי נחשב ליוצר?

הכלל הבסיסי הינו שבעל הזכויות ביצירה הינו יוצרה הראשון של היצירה, גם במידה והיצירה הוזמנה או מומנה על ידי אחר או שיוצר היצירה קיבל את הרעיון ליצירתה מאדם אחר.

עם זאת, לכלל זה יש מספר חריגים:

יחסי עובד מעביד ככלל המעביד הינו הבעלים הראשון של זכות יוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו, במידה שהיצירה נעשתה לצורך עבודתו ובמהלכה.

יצירה מוזמנת – יצירה שנוצר על פי הזמנה, הבעלות בזכות היוצרים יכול ותהיה של המזמין אם הוסכם כך מראש בין המזמין והיוצר במפורש או במשתמע. עם זאת לחריג זה ישנו סייג הקובע כי במידה והיצירה המוזמנת הינה דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או פרטי כלשהו הבעלים יהיה המזמין של היצירה לא אם הוסכם אחרת.

בעלות של המדינה - המדינה הינה הבעלים של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה או הוזמנה על ידה או על ידי עובד מדינה עקב עבודתו ובמהלכה, אלא אם הוסכם אחרת.


מהי הפרה של זכויות יוצרים ?

על פי סעיף 47 לחוק, הפרה של זכות יוצרים נחשבת לביצוע או עשייה של אחת מהפעולות אשר יוחדו כאמור לבעל זכויות היוצרים או הרשאה לאחר לעשות פעולות אלה וזאת כאמור רק במידה והפעולות נעשו ללא אישורו של בעל הזכות. כמו כן סעיף 48 לחוק קובע כי גם הפרה עקיפה של זכות היוצרים באמצעות עשיית פעולות בעותק מפר של יצירה תיחשב להפרה, בין היתר על ידי מכירה או השכרה, החזקה למטרה עסקית, הפצה בהיקף מסחרי, הצגה לציבור בדרך מסחרית וייבוא לישראל שלא לשימוש עצמי.


עוד נקבע כי הפרה של זכויות יוצרים תיחשב גם הפרה של זכות מוסרית, גם אם זו נעשתה בדרך עקיפה.


גם אם המפר הפר רק חלק מהיצירה (גם חלק שאינו נחשב למהותי, עשה זאת בשוגג ואף לא הפיק כל תועלת כלכלית מההפרה הוא עדיין יחשב למפר של זכויות יוצרים.

 

מהו הפיצוי המגיע בגין הפרה?

הפרה של זכויות יוצרים נחשבת לעוולה המזכה את בעל הזכות בפיצוי, כאשר הוא רשאי לבחור מבין שני מסלולים עיקריים: פיצוי בגין נזקים שנגרמו לו בפועל, כל עוד הוא יכול להוכיח את אותם נזקים ופיצוי ללא הוכחת נזק בהתאם להוראות סעיף 56 לחוק המאפשר לבית המשפט לפסוק לתובע עד 100,000 ₪ לכל הפרה.

 

לסיכום

זכויות יוצרים מהוות הגנה משפטית הנוגעת לכל יוצר של יצירה כלשהי שכן יצירה מקורית הנה תוצר של עבודה קשה והשקעה מצדו של היוצר. מעבר לתועלת האישית ההגנה על היצירות מקדמת את יצירתן של יצירות חדשות ותורמת באופן עקיף למגוון רחב של תחומים. במידה ואדם נפגע כתוצאה מהפרה של זכויות מסוימות הוא זכאי לקבל פיצויים ועליו לפנות לעורך דין המתמחה במשפט מסחרי לשם כך.

 

 אין לראות בדברים אלו ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אישי פרטני.

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין

עו"ד לירן דדו

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

עו"ד ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאת עזריאל

נזקי גוף, רכוש, רשלנות רפואית והסכמים
לעמוד עו"ד

עו"ד אושרית פחימה דרורי

נזקי גוף בתחום הסרת השיער ורשלנות רפואית
לעמוד עו"ד

מדורי פורום שאלות ותשובות

אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום
אורלי קורוליה חגאג
אורלי קורוליה חגאג
מנהל הפורום

עורכי דין

עופר רוזנבלום

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

ליאת עזריאל

נזקי גוף, רכוש, רשלנות רפואית והסכמים
לעמוד עו"ד

אושרית פחימה דרורי

נזקי גוף בתחום הסרת השיער ורשלנות רפואית
לעמוד עו"ד

לירן דדו

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד

ג'ני חבשי

מתמחה בדיני בנקאות, דיני מקרקעין ודיני תעבורה
לעמוד עו"ד

אלי שמעוני

משפט אזרחי ומסחרי
לעמוד עו"ד
back --> -->